top of page

МІСТО

Максим Павлюк, ілюстратор роману Валерʼяна Підмогильного «Місто», переосмислив героїв і героїнь 1920-х рр. ХХ століття у своїх малюнках для основівського видання.

У перформансі, що став частиною книжки, він помістив персонажів і персонажок ілюстрацій на вулиці Києва. Це створило додатковий простір для знайомства й взаємодії з ними — власне у місті, серед натовпів і гамору.  Потім фото розклеєних по Києву ілюстрацій знайшли своє місце на сторінках видання, актуалізувавши його — сучасне місто наклалося на Київ минулого століття.

Frame 64367.png

Оптика Максима як графіті-художника стала визначальною в роботі над книжкою і над утіленням перформансу, адже графіті — урбаністичне мистецтво, яке найкраще відображає взаємодію людини з міським простором.

Невпинне хляпання дверима, крики господарів, що поспішали на посаду, бурчисті відповіді жінок, вереск виряджуваних до школи дітей, настирливий крик немовляти свідчили за побут між п’ятдесятма й стома карбованцями місячної платні, побут інтеліґентного пролетаріяту, що звичайно зветься міщанством.

_MGL0170.jpg

Максим працював над ілюстраціями до роману Підмогильного у свій перший рік життя в Києві, тобто знайомився з містом і одночасно читав про те, як місто пізнає Степан Радченко.

Хоч зрештою френч та чоботи стали вже для нього струхлявілою формою, проте мали над ним силу традиції. Змінити одежу здавалось хлопцеві надто сміливим, і для цього він мусів мати достатню підставу.

_MGL9220.jpg

Відчуття Степана Радченка відгукувалися Максимові, перегукувалися з його власними, адже він порівнював себе з ним, «вдягав» його історії на себе, жив його думками, і саме це відображав на папері.

Каяття за незроблений гріх — саме за те, що не зробив його, — не покидало хлопця, нудило і гризло.

Тепер огонь був просто перед ним — живий, неспокійний, чарівний, що вбирає й досі дає відчути в собі могутність першого і неперевершеного бога. Вогонь! Він знав його так добре, бо вогнем були позначені цілі доби його життя.

_MGL9366.jpg

Місто передбачає новий тип взаємодії з людьми: замість обмеженої закритої спільноти села, Степан зустрічає нових людей, які репрезентують панівні інтелектуальні ідеї 20-х років. Відображення цих ідей знаходимо і в ілюстраціях Максима.

_MGL0092.jpg

Де знайти героїв ''Міста''

місто.png

Місто

Валер’ян Підмогильний

2017 року в «Основах» вийшло перше видання роману Валер’яна Підмогильного «Місто» з ілюстраціями Максима Павлюка. Це видання зробило свій внесок у те, аби український літературний модернізм став модним, і заохотило до читання українського роману широку публіку. 

УЧАСНИКИ

Художник, графіті-митець  Максим Павлюк

Фотограф  Євген Нікіфоров

Команда Основ:

Андрій Вишневський
Дарʼя Валявська

Артур Вовченко

Роман Проценко 

bottom of page